جمعه ۰۱ تير ۱۳۹۷
Friday, 22 June 2018
کد خبر: ۵۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۵ - ۱۶ آذر ۱۳۹۵
واشنگتن فری‌بیکن:‌
یک پایگاه خبری آمریکایی گزارش داد:‌ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در حال گردآوردن یک تیم امنیت ملی متشکل از مخالفان سرسخت برنامه جامع اقدام مشترک است.

به گزارش «آتیه»، به نقل از پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در حال تشکیل تیم امنیت ملی خود انباشته از مخالفان خشمگین توافق هسته‌ای است که سال گذشته میان ایران و گروه ۱+۵ حاصل شد. این امر نشان دهنده یک تغییر مسیر اساسی از رویکرد نهایی دولت باراک اوباما برای حفظ توافق هسته‌ای پیش از ترک کاخ سفید است.

منابع آگاه نزدیک به تیم ترامپ می‌گویند که وی در حال انتصاب مخالفان شناخته شده برجام در سمت‌های کلیدی امنیت ملی در دولت آینده آمریکا از جمله شورای امنیت ملی کاخ سفید، سازمان اطلاعات مرکزی(سیا) و وزارت دفاع است. این افراد عبارتند از جیمز ماتیس برای وزارت دفاع، مایک پامپئو نماینده جمهوری‌خواه به عنوان رئیس سیا و مایکل فلین ژنرال بازنشسته در سمت مشاور امنیت ملی که همگی آشکارا مخالفت خود رابا برجام نشان داده‌اند.

به گفته این منابع آگاه از دیگر اعضای احتمالی در تیم امنیت ملی می‌توان به کی تی مک فارلند تحلیلگر و مشاور با سابقه امنیت ملی اشاره کرد که از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده است.

یک منبع آگاه به فری بیکن گفت:‌کاملا واضح است که رئیس‌جمهور منتخب در حال اتخاذ رویکردی به غایت متفاوت از دولت کنونی در حوزه‌های امنیت ملی و سیاست خارجی است.

انتخاب پامپئو به عنوان رئیس سازمان سیا، ژنرال  فلین برای مشاور امنیت ملی و ژنرال ماتیس به عنوان وزیر دفاع نشان می‌دهد که دولت جدید آنگونه که دولت کنونی از صحنه جهانی دور شده رفتار نخواهد کرد.

این منبع گفت که انتخاب‌های ترامپ  نشان دهنده این است که وی قصد دارد سیاست آمریکا در قبال ایران و دولت‌های دیگری را بازنویسی کند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، انتخاب‌های احتمالی ترامپ در حوزه سیاست خارجی در حالی انجام می‌شود که کنگره آمریکا هفته گذشته به طور قاطع به تمدید قانون تحریم‌های ایران برای یک دوره ۱۰ ساله دیگر رای مثبت داد، اقدامی که واکنش تند تهران را در پی داشته است.

دولت بعدی آمریکا احتمالا قصد دارد تلاش های نهایی دولت اوباما برای ادامه رفع تحریم های ایران و پرداخت نقدی به این کشور را بی‌اثر کند.

ایسنا

برچسب ها: ترامپ ، برجام ، آمریکا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟