جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
Friday, 21 June 2019
کد خبر: ۱۷۹۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۴ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
غوطه شرقی منطقه‌ای در حومه دمشق است که شهرت آن داشتن باغات و رونق کشاورزی (تا قبل از بحران) بود، این منطقه شامل روستاها و شهرهای کوچک چسبیده به پایتخت است،‌ ابتدای غوطه در شهر دوماست و تا شرق و جنوب امتداد می‌یابد.
به گزارش «آتیه»، مهمترین شهرهای غوطه: عربین، سقبا، زملکا، عین‌ترما، حرستا دوما و مهمترین شهرک‌ها: الملیحة، النشابیة، العتیبة، الشفونیة، حموریة و کفربطنا است.

اطراف غوطه را تا قبل از جنگ، انواع باغات میوه و درختان سرسبز فرا گرفته بود که در طول هفت سالی که از جنگ گذشته است،‌ در آتش جنگ سوخته است.

جمعیت غوطه: قبل از بحران،‌ حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر در غوطه زندگی می‌کردند، اما با تشدید درگیری و سیطره گروه‌های تروریستی مختلف و وخامت اوضاع انسانی، شمار زیادی از ساکنان مجبور به ترک غوطه شدند به‌طوری که بر اساس آمار سازمان ملل، تنها 400 هزار نفر در غوطه باقی ماندند و بیش از یک میلیون نفر به‌سبب حضور تروریست‌ها مجبور به ترک این منطقه شدند.

با آغاز تحرکات گروه‌های مسلح در سوریه، غوطه شرقی دمشق از اولین مناطقی بود که تحرکات مسلحانه در آن در سال 2012 آغاز شد که در آغاز با سلاح‌های محلی و در ادامه با حمایت خارجی از به‌اصطلاح معارضان، این سلاح‌ها توسعه یافت تا جایی که آنها توان سرنگون کردن هواپیما را هم به‌دست آوردند به‌طوری که غوطه به محلی برای حملات تروریست‌ها به پایتخت سوریه و شلیک خمپاره و موشک به محله‌های مختلف دمشق و حومه تبدیل شد که در نتیجه آن بیش از 12 هزار غیرنظامی جان باخته و هزاران نفر هم زخمی شدند.

برای دریافت فایل اصلی با کیفیت بالا  اینجا  کلیک کنید.

زمان سیطره گروه‌های مسلح بر غوطه شرقی: سال 2012 گروه‌های مسلح بر غوطه مسلط شدند و اواسط همان سال، نبرد خود را با عنوان نبرد دمشق آغاز کردند.

در هر منطقه یا روستایی در غوطه یک گروه مسلح فعالیت می‌کرد.

گروه‌های مسلح اصلی در غوطه: گروه‌های مسلح در غوطه پس از ادغام گروه‌ها در یکدیگر به چهار گروه اصلی تقسیم شدند:

جیش‌الاسلام: در سال 2013 به‌سرکردگی زهران علوش شکل گرفت. افکار سلفی نزدیک به شبکه القاعده ویژگی مهم سرکردگان و اعضای آن بوده است،‌ زهران علوش در حمله دقیق به مواضع این باند در شهرک اوتایا در اکتبر سال 2015 به‌هلاکت رسید. جیش‌الاسلام قوی‌ترین گروه مسلح در غوطه قلمداد می‌شد که تعداد اعضایش بین 10 تا 14 هزار نفر برآورد شده‌اند، این باند را بازوی نظامی عربستان در ریف دمشق قلمداد می‌کنند.

فیلق‌الرحمن: این گروه تروریستی با پیوستن به جیش‌ الاسلام مخالفت کرد، سرکردگی آن را افسر سابق ارتش سوریه به‌نام عبدالناصر شمیر به‌عهده گرفت، از حمایت‌های قطر و کویت بهره‌ برده است، تعداد اعضای این گروه دو هزار نفر اعلام شده بود.

جبهة تحریر الشام: جبهه النصره شاخه القاعده در سوریه است، شمار تروریست‌های این گروه مورد حمایت آشکار قطر در غوطه شرقی حدود 1500 نفر بود که بسیاری از آنها غیرسوری بودند، این گروه وارد درگیری با دیگر گروه‌های تروریستی در غوطه شده بود.

حرکة احرار الشام: این گروه به‌طور اساسی در شهر حرستا فعال بود و به‌طور مستقیم به ترکیه وابسته بود، شمار تروریست‌هایش حدود دو هزار نفر اعلام شده بود.

دولت سوریه در سال 2014 آخرین گذرگاه به‌سمت غوطه شرقی را بست، با وجود محاصره گروه‌های تروریستی در غوطه از سوی ارتش سوریه، اما غذا و دارو برای ساکنان غیرنظامی ارسال می‌شد، در سال 2014 گروه‌های مسلح توافقی را برای آشتی با دولت سوریه امضا کردند که بر اساس آن توافق شد تا دولت در اطراف غوطه و گروه‌های مسلح هم در داخل غوطه حضور داشته و درگیری میان آنها رخ ندهد، این توافق به‌مدت سه سال و نیم پابرجا بود که در می 2017 از هم فروپاشید.

حقیقت سلاح شیمیایی در غوطه شرقی

غوطه شرقی دمشق در صدر مناطقی قرار داشت که شهرها و مناطق آن هدف حملات شیمیایی گروه‌های تروریستی قرار گرفت، اما کشورهای غربی و عربی حامی این گروه‌ها بلافاصله به اتهام‌زنی به دولت سوریه پرداختند بدون اینکه برای اثبات ادعاهای خود مدرک ارائه کنند.

مهمترین مناطقی که سلاح شیمیایی در آن به‌کار رفت

مطرح کردن سلاح شیمیایی همچون حربه گروه‌های تروریستی و حامیان آنها برای متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از آن با هدف وقفه در پیشروی عملیات آن بارها با خبرسازی علیه دمشق تکرار شد.

پنجم آگوست 2013 معارضان مدعی شده‌ بودند که ستون‌های دود ناشی از گازهای سمی بر فراز شهر‌های دوما، حرستا و مسرابا و برخی شهرهای حومه دمشق مشاهده شده است.

در روز بیست و یکم آگوست 2013، بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که روسیه منتشر کرد، تروریست‌های جیش‌الاسلام از دوما با گاز سارین به شهرک‌های زملکا، عین‌ترما و کفربطنا حمله کردند که در نتیجه آن بیش از 1500 غیرنظامی جان باختند.

با آغاز عملیات نظامی گسترده ارتش سوریه در فوریه گذشته (اسفند 96) برای پاکسازی غوطه شرقی، موج خبرسازی و اتهام‌زنی به ارتش مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی با هدف وقفه در برابر پیشروی آن آغاز شد،‌ در 25 فوریه گذشته رسانه‌های وابسته به گروه‌های تروریستی مدعی انفجار شدید در منطقه الشیفونیه در غوطه شرقی شده بودند،‌ آنها بر اساس سناریوی ازپیش طراحی‌شده، ارتش سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند تا بلافاصله مورد بهره‌برداری هدفمند محور ضدسوری به‌سرکردگی آمریکا شود و این موضوع را بهانه جدیدی برای مشروعیت‌بخشی به تجاوز نظامی احتمالی به سوریه و تصویب قطعنامه‌هایی در این زمینه قرار دهند.

روز جمعه شانزده مارس 2018 (25 اسفند 96) برخی رسانه‌های غربی ضدسوری در خبری فوری مدعی استفاده نیروهای ارتش از سلاح شیمیایی در شهرک حموریه و کشتن شمار زیادی از غیرنظامیان در آن شده بودند.

یکشنبه هشتم آوریل جاری میلادی (نوزدهم فروردین 97) رسانه‌های ضدسوری مدعی استفاده ارتش سوریه از گازهای سمی در غوطه شرقی شدند، رسانه‌های وابسته به گروه‌های تروریستی و عربی و غربی تصاویر ساختگی از آنچه قربانیان غیرنظامی حمله شیمیایی در دوما خواندند، منتشر کردند.

اثبات استفاده گروه‌های تروریستی از سلاح شیمیایی

اما در پی آزادسازی شهرک‌ها و روستاهای غوطه شرقی یکی پس از دیگری در اواخر مارس گذشته،‌ دروغ بودن اتهام محور ضدسوری علیه ارتش سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی پس از کشف چندین کارگاه ساخت سلاح شیمیایی و گازهای سمی و انفجاری متعلق به گروه‌ تروریستی جیش‌الاسلام برای جهانیان آشکار شد.

یکی از این کارگاه‌ها در شهرک الشیفونیه در جریان عملیات جست‌وجوی ارتش سوریه کشف شد.

همچنین یک کارگاه ساخت سلاح شیمیایی در شهرک "الإفتریس" در غوطه شرقی کشف شد که تروریست‌ها برای استفاده از مواد شیمیایی با هدف متهم کردن ارتش سوریه آماده می‌شدند.

غوطه شرقی چگونه آزاد شد؟

یکشنبه ششم اسفند 96 برابر با 25 فوریه 2018، ارتش سوریه عملیات گسترده برای آزادسازی غوطه شرقی و پاکسازی آن از لوث تروریسم را آغاز کرد که طی آن شهرها و شهرک‌ها و روستاهای این منطقه یکی پس از دیگری به آغوش سوریه بازگشت و «دوما» آخرین شهری بود که در نهایت باند جیش‌الاسلام تسلیم شروط دولت سوریه برای خروج و تحویل افراد ربوده‌شده و اسرای نزد خود شد و روند اخراج تروریست‌ها با وجود کارشکنی آنها ادامه یافت.

بیست و چهارم مارس، حدود پنج هزار تروریست به‌همراه خانواده‌هایشان دو روز پس از آنکه باندهای تروریستی فیلق‌الرحمن و جبهه النصره شکست خود و موافقت با خروج از شهرک‌های عربین، زملکا، جوبر و عین‌ترما را اعلام کردند، از حرستا خارج شدند و به ادلب رفتند.

آخرین منطقه‌ای که با تسلیم باند تروریستی جیش‌الاسلام در برابر شروط دولت سوریه به آغوش سوریه بازگشت، شهر استراتژیک «دوما» بود که با وجود کارشکنی فراوان این گروه تروریستی، به‌سبب عملیات تمام‌عیار ارتش، این تروریست‌ها مجبور به ترک دوما شده‌اند، البته سناریوی ساختگی علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی هم در جریان اخراج تروریست‌های جیش‌الاسلام توسط این باند مطرح شد تا دولت سوریه را تحت فشار قرار دهند و بقایای تروریست‌ها در دوما باقی بمانند که ارتش بر شدت عملیات خود افزود و در نهایت تکفیری‌ها تسلیم شروط ارتش شدند.

و سرانجام روز شنبه بیست و پنجم فروردین برابر با 14 آوریل 2018، ارتش سوریه پایان عملیات و آزادسازی کامل غوطه شرقی را اعلام کرد.

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟