شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸
Saturday, 23 March 2019
کد خبر: ۱۷۶۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۷
لحظه به لحظه با تحولات سوریه:
آمریکا بامداد شنبه با همراهی بریتانیا و فرانسه و با ادعای واکنش به حملات شیمیایی ادعایی در شهر دوما، سوریه را هدف حمله قرار داد. در جریان این تهاجم، منطقه برزه دمشق که یک مرکز پژوهش‌های علمی در آن واقع شده است، هدف قرار گرفت.

۱۶:۲۱ ناتو امروز نشست فوق‌العاده‌ای را برای بررسی حملات موشکی و هوایی سه عضوش به سوریه، برگزار می‌کند.

۱۵:۱۱ «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و از روحانیون بارز شیعه در عراق حمله موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه را مصداق «تروریسم آمریکایی» دانست و تظاهرات مردمی برای محکومیت این تجاوز را خواستار شد.

۱۵:۰۹ «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه طی تماس تلفنی با همتای ایرانی خود«حسن روحانی»، گفت دلیل حقیقی حمله سه‌جانبه به کشورش، مساله حمله شیمیایی نبوده، بلکه از دست رفتن کنترل کشور‌های غربی بر درگیری‌های سوریه بوده است.

۱۳:۳۹ «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان مدعی شد حمله موشکی به سوریه واکنشی مناسب و ضروری به حمله شیمیایی بوده است.

۱۳:۲۴ «جرمی کوربین» رئیس حزب کارگر بریتانیا از حمله موشکی سه‌جانبه به سوریه انتقاد کرده و درباره قانونی بودن مشارکت کشورش در این حمله ابراز تردید کرد.

۱۲:۵۶ «ترزا مِی» نخست‌وزیر بریتانیا مدعی شد حمله موشکی آمریکا، فرانسه و بریتانیا به مواضع دولت سوریه موفقیت‌آمیز بوده و تمامی اهداف از پیش تعیین شده منهدم شدند .

۱۲:۲۳ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به این‌که حمله نظامی چند ملیتی غرب به سوریه بحران انسانی در این کشور را پیچیده می‌کند، اعلام کرد مسکو برگزاری نشست فوق‌العاده‌ شورای امنیت را برای بررسی تجاوز آمریکا و همپیمانانش به سوریه خواستار شده است.


۱۱:۲۰ دفتر ریاست‌جمهوری سوریه در پیامی توئیتری اعلام کرد که «بشار اسد» رئیس‌جمهوری این کشور «در صبح استقامت» در محل کار خود حاضر شده است.                  

۱۰:۲۱ وزارت دفاع روسیه امروز-شنبه- اعلام کرد پدافند هوایی این کشور در مقابله با حمله موشکی کشور‌های آمریکا، فرانسه و بریتانیا به مواضع سوریه، مشارکت نداشته است.

این وزارتخانه افزود که طی حمله امروز، ۱۰۰ موشک از سوی ناو‌های آمریکایی مستقر در دریای سرخ و جنگنده‌های فرانسه و بریتانیا در مدیترانه، به سمت مواضع دولت سوریه شلیک شده است.

۱۰:۱۶ «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه با تکرار برخی ادعاها مبنی بر استفاده نظام سوریه از تسلیحات شیمیایی در دوما، گفت که خط قرمزهایی که سال گذشته میلادی توسط «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه تعیین شده بود، نقض شده است.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود که به کار بردن تسلیحات شیمیایی، اقدام غیرقابل قبول است.

لودریان در سخنانی بی‌اساس گفت که این حمله «مشروع» بود.

۰۹:۰۴ «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا و  «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو از حمله مشترک آمریکا، بریتانیا و فرانسه حمایت کرده‌اند.

۰۸:۵۱ دو منبع نظامی آمریکا اعلام کردند که حداقل یک کشتی جنگی آمریکایی مستقر در دریای سرخ، و بمب‌افکن‌های بی‌۱ در حمله نظامی به سوریه مشارکت داشته است.

۰۸:۰۹ «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه، امروز- شنبه- در واکنش به تجاوز نظامی غرب به سوریه، در صفحه کاربری خود در فیس‌بوک نوشت: «حمله نظامی، پایتخت کشوری مستقل را هدف قرار داد که سال‌هاست علیه تروریسم می‌جنگد».

 

اهدافی که در تهاجم نظامی غرب، بمباران شدند

۵۱: ۰۷ منابع نظامی سوریه اعلام کردند که حمله نظامی آمریکا و همپیمانان غربی‌‌اش به سوریه کمتر از یک ساعت ادامه یافت و طی آن ۱۰ نقطه، عمدتا در دمشق و حومه آن و نیز حمص( مرکز) هدف قرار گرفتند.

طبق اعلام منابع مذکور، اهداف بمباران‌شده عبارتند از:

۱- گارد ریاست‌جمهوری تیپ ۱۰۵ در دمشق

۲- پایگاه دفاع هوایی، در کوه «قاسیون» در دمشق

۳- فرودگاه نظامی «المزه» در دمشق

۴- پایگاه نظامی «الضمیر»

۵- مرکز تحقیقات علمی در «برزه» دمشق

۶- مرکز تحقیقات علمی در «جمرایا» واقع در ریف دمشق.

۷- تیپ «۴۱» نیروهای ویژه در ریف دمشق

۸- مواضع نظامی در نزدیکی «الرحیبه» در قلمون شرقی واقع در ریف دمشق.

۹-مواضع نظامی در «الکسوه» واقع در ریف دمشق.

طبق این گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، بامداد امروز در یک سخنرانی زنده اعلام کرد که در هماهنگی با فرانسه و بریتانیا دستور حمله به مراکز تحقیقات و زرادخانه شیمیایی ارتش سوریه را صادر کرده است.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید، در عملیات مشترک با بریتانیا و فرانسه مرکز تحقیقات علمی در دمشق و تاسیسات نظامی محل نگهداری تسلیحات شیمیایی دولت سوریه در حمص مورد حمله قرار گرفته‌اند.

 

تلویزیون سوریه: هدف قرار گرفتن فرودگاه دمشق کذب است

۵۱: ۰۷ تلویزیون سوریه با تاکید بر این‌که برای مقابله با تهاجم هوایی به این کشور از پدافند هوایی استفاده شده است، تصریح کرد که اوضاع شهرهای حسکه، لاذقیه، طرطوس و حلب عادی و آرام است.

در ادامه تاکید شده است که هدف قرار گرفتن فرودگاه دمشق کذب بوده و با تمامی موشک‌های شلیک شده به حمص نیز مقابله شده است.

 

بیانیه پنتاگون درباره بمباران سوریه

۰۷:۳۷ «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا با اعلام این‌که حمله نظامی به سوریه محدود بوده است، تأکید کرد که هیچ طرحی برای افزایش بمباران این کشور در دست نیست.

آمریکا حمله نظامی چند ملیتی به سوریه را در واکنش به حملات شیمیایی ادعایی دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه در دوما واقع در غوطه شرقی دمشق، آغاز کرد.

متیس افزود، در صورتی‌که نظام اسد بار دیگر از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، حمله به سوریه از سر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) با اشاره به پایان یافتن حملات به سوریه، اعلام کرد که هیچ گزارشی از تلفات احتمالی در این بمباران‌ها گزارش نشده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک ژنرال ارشد آمریکایی، گزارش داد که در حملات بامداد امروز- شنبه- به سوریه تلاش شد تا نیروهای روسیه هدف قرار نگیرند.

 

واکنش نماینده روسیه در سازمان ملل متحد به تهاجم غرب به سوریه

۰۷:۳۷ «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با محکوم کردن تجاوز هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه هشدار داد که این اقدام عواقب سنگینی دارد و بدون پاسخ نخواهد ماند.

وی ادامه داد: «سناریویی از پیش تعیین شده در حال اجراست و ما بار دیگر تهدید شده‌ایم. هشدار می‌دهیم که این اقدام، پیامدهای سنگینی دارد».

نبنزیا همچنین گفت که مسئولیت تبعات این اقدام بر عهده واشنگتن، لندن و پاریس است.

 

بیانیه نخست‌وزیر بریتانیا در خصوص تهاجم به سوریه

۰۷:۰۳ «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای با اعلام این‌که به نظامیان این کشور دستور حمله داده است، مدعی شد که «هیچ راه عملی دیگری به جز حمله نظامی وجود نداشت».

وی در عین حال تاکید کرد که هدف از این حمله‌ها «دخالت در جنگ داخلی سوریه و تغییر نظام نیست».

پیش از آن نیز رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و با تکرار برخی ادعاها در خصوص حمله شیمیایی توسط نظام دمشق، اعلام کرد که حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی دولت سوریه مرتبط هستند.

وی در ادامه به ایران و روسیه هم هشدار داد که دست از حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بردارند.

 

آغاز تجاوز نظامی سه کشور اروپایی به سوریه

۳۲: ۰۶ تجاوز آمریکا به سوریه با همراهی فرانسه و بریتانیا آغاز شد.

در جریان این تهاجم، منطقه برزه دمشق که یک مرکز پژوهش‌های علمی در آن واقع شده است، هدف قرار گرفت.

فرودگاه مزه، جمرایا و مصیاف در سوریه از دیگر مناطقی هستند که هدف قرار گرفته‌اند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها آمد و با تکرار برخی ادعاها در خصوص حمله شیمیایی توسط نظام دمشق، اعلام کرد که حمله‌های هوایی آمریکا، در همراهی با بریتانیا و فرانسه، به اهدافی بوده است که با قابلیت‌های تسلیحاتی شیمیایی حکومت سوریه مرتبط هستند.

وی در ادامه به ایران و روسیه هم هشدار داد که دست از حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بردارند.

بعد از سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا، رهبران بریتانیا و فرانسه هم اعلام کردند که به نیروهای نظامی‌شان در این باره دستور حمله داده‌اند.

صدای انفجارهای متعددی در دمشق شنیده شده و از شرق پایتخت سوریه دود به آسمان بلند شده است.

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟