جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸
Friday, 21 June 2019
کد خبر: ۱۵۷۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۳ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۶
دبیر علمی کنگره داروسازی نوین عنوان کرد؛
دبیرعلمی اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین توجه به ژن ایرانیها درساخت دارو را مورد تاکید قرار داد و گفت:در حال حاضر داروهایی که در داخل تولید می کنیم بر اساس استانداردهای ژنتیک جهانی است.

به گزارش «آتیه»، دکتر سیدفرشاد حسینی شیرازی صبح چهارشنبه در حاشیه برپایی اولین کنگره داروسازی نوین در مرکز همایش های رازی اظهار داشت: نانو امروزه داروساز را متحول کرده است. همچنین استفاده از غذادرمانی یکی دیگر از موضوعات داروسازی نوین است، ضمن اینکه روش های بازاریابی اقتصاد جدید را در صنعت داروسازی دنیا فراهم آورده است.

وی در خصوص صنعت داروهای بایوتکنولوژی در کشور و جایگاه آن در دنیا گفت: هر چند ما در این حوزه دیر شروع کردیم اما به نسبت خوب جلو آمدیم به طوری که بعضی شرکت های چندملیتی دنیا تمایل داشتند ایران را در این عرصه وارد کنند.

حسینی شیرازی با عنوان این مطلب که ایران در بحث داروهای بایوتکنولوژی به صورت کشوری ورود کرده است، افزود: اولین پروژه ای که مجلس شورای اسلامی نیز پشت آن بود موضوع ساخت هورمون رشد انسانی بود که در سال ۷۷ کلید خورد به طوری که هورمون رشد انسانی فازهای بالینی را گذرانده و آماده ورود به بازار است.

وی با اعلام اینکه در موضوع ساخت داروهای بایوتکنولوژی می بایست سه موضوع را مورد توجه قرار داد، گفت: در قسمت اول که ساخت سلولی برای تولید دارو است، ایران خوب پیشرفت کرده است به طوری که توانسته ایم در این بخش صادرات محصول نیز داشته باشیم.

به گفته حسینی شیرازی، تنها مشکل در بحث داروهای بایوتکنولوژی موضوع تولید آزمایشگاهی و رساندن آن به مرحله صنعتی است.

دبیر علمی اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین ادامه داد: در موضوع فرموله کردن برای ورود این قبیل داروها به بازار نیز جزو خوب های دنیا هستیم.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است امروزه در حوزه علوم نوین دارویی و موضوع داروهای بایوتکنولوژی و نانوتکنولوژی خودمان را در دنیا اثبات کرده ایم.

رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ارتباط با اینکه چرا صنعت داروسازی ما نمی تواند صادرات خوبی داشته باشد، گفت: بستر سرمایه گذاری خارجی در ایران آن طور که باید مناسب نیست، زیرا محصولات تولیدی ما می بایست بر اساس متغیرهای بین المللی صورت بگیرد به طوری که برخی کشورها خواهان گواهینامه های اروپایی و آمریکایی برای داروهای ایرانی هستند که ما در این زمینه مشکل داریم اما آن دسته از کشورهایی که بر اساس متغیرهای داخلی خود واردات دارو را می پذیرند، در آن کشورها مشکلی برای استفاده از داروهای ایرانی وجود ندارد.

حسینی شیرازی در پاسخ به این سوال که گفته می شود داروهای وارداتی و تولید داخل تفاوت های کیفی دارند، گفت: در این موضوع دو بحث مطرح است، نخست اینکه برخی شرکت های خارجی برای در دست نگه داشتن بازار دارویی کشورمان با کاهش قیمت سعی می کنند این بازار را برای خود حفظ کنند، در عین حال شرکت های خارجی در موضوع ساخت برخی داروها سال ها از ما جلوتر بوده اند، در نتیجه تفاوت هایی بین داروی آنها و داروی ایرانی وجود دارد اما آنچه مسلم است هر دو دارو استانداردهای بین المللی را گذرانده اند.

وی با تاکید بر این مطلب که صنعت داروسازی ایران نیاز به بازسازی دارد، اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که می بایست در تولید دارو در ایران مورد توجه قرار گیرد، موضوع تفاوت ژن مردم ایران با دنیا است.

دبیر علمی اولین کنگره بین المللی داروسازی نوین افزود:واقعیت این است که نژاد ایرانی تفاوت هایی را با بقیه نژادها دارد اما آنچه در حال حاضر در تولید داروها استفاده می شود، استانداردهای ژنتیک بر اساس مدل جهانی است؛ لذا ما باید بر روی ژن ایرانی کار کنیم تا بتوانیم دارویی را بر اساس وضعیت بدنی مردم خود تولید کنیم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟