چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
Wednesday, 23 January 2019
کد خبر: ۱۵۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۶
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست، ماهی تیلاپیا را فاقد ارزش و کیفیت غذایی دانست اما در عین حال توضیحاتی را درباره چرایی ممنوعیت واردات این ماهی و صدور مجوز تولید و تکثیر آن در بافق یزد ا
به گزارش «آتیه»، ماهی تیلاپیا (Tilapia Fish) یکی از پرمصرف‌ترین ماهی‌های خوراکی در جهان است که نوع آزاد و غیرپرورشی آن، بیش از هر جای دیگر در آب‌های آزاد اطراف قاره آفریقا (به طور خاص در شرق آفریقا و سواحل کنیا) موجود است.

حمید ظهرابی درباره دستور اخیر رئیس سازمان شیلات در ممنوعیت واردات ماهی "تیلاپیا" و مضرات مختلف این نوعی ماهی مهاجم برای محیط زیست کشور و سلامت شهروندان اظهار کرد: واردات گوشت این ماهی ممنوع شده و ارتباطی هم به پرورش آن ندارد.

ماهی تیلاپیا


وی ادامه داد: دلیل جلوگیری از واردات گوشت ماهی تیلاپیا هم به خاطر مسائل اقتصادی است چون پرورش‌دهندگان ماهی در کشور با برخی مشکلات مواجه هستند و به واردات این ماهی به عنوان رقیب نگاه می‌کردند.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

واردات «ماهی تیلاپیا» ممنوع شد

ایران از چه کشورهایی تیلاپیا وارد می‌کند؟+ جدولسرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست تصریح کرد: متاسفانه ماهی تیلاپیا از نظر کیفیت غذایی بسیار نازل است و ارزش غذایی قابل توجهی مانند بقیه ماهی‌ها ندارد اما متاسفانه به‌صورت واردات در حال توسعه بود.به گفته ظهرابی، ممنوعیت واردات گوشت ماهی تیلاپیا در راستای حمایت از تولید داخلی به ویژه مزارع پرورش‌دهندگان ماهی قزل‌آلا بوده است.


وی افزود: درباره پرورش ماهی هم اعتقاد ما بر این است که سازمان شیلات باید به سمت پرورش و تکثیر ماهیان بومی کشور که ارزش غذایی و اقتصادی در پی دارند، برود.سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست درباره مجوز سازمان محیط زیست برای پرورش ماهی تیلاپیا در داخل کشور توضیح داد: اصرار بسیار زیای مبنی بر پرورش ماهی تیلاپیا بوده است که در گذشته توافق‌هایی هم با سازمان محیط زیست کشور انجام گرفته بود.ظهرابی خاطرنشان کرد: آخرین توافقنامه در رابطه با ماهی تیلاپیا مربوط به سال گذشته است که در نهایت سازمان شیلات و سازمان محیط زیست کشور در نحوه اجرا با هم اختلاف‌نظر پیدا کردند.وجود ماهی تیلاپیا در برخی اکوسیستم‌های آبی کشور


سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست درباره این پرسش که چرا با وجود آگاهی نسبت به خسارت‌های زیست محیطی ماهی تیلاپیا، مجوز آن به صورت پایلوت در بافق یزد صادر شده است، گفت: تمام این موضوعات در جلسات کارشناسی بررسی شده اما باید به چند نکته توجه داشت که اولاً در برخی اکوسیستم‌های آبی کشور ماهی تیلاپیا وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟