پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
Thursday, 21 February 2019
کد خبر: ۱۵۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۰۹ بهمن ۱۳۹۶
سازمان‌دهندگان برگزاری کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه در بندر سوچی روسیه، فهرست طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست را اعلام کردند.

به گزارش «آتیه»، به نقل از روسیاالیوم، سازمان‌دهندگان کنگره گفت‌وگوهای ملی سوریه، در بندر سوچی در روسیه اعلام کردند که هیات دولت سوریه به ریاست «فاروق عرنوس» مشاور وزیر خارجه این کشور برای حضور در این نشست دعوت شده‌ است.

خبرگزاری «اینترفکس» روسیه، روز گذشته به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد، «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل که معمولا ریاست هیات اعزامی کشورش به مذاکرات صلح را بر عهده دارد، در کنفرانس سوچی حضور نخواهد داشت.

سازمان‌دهندگان برگزاری کنگره سوچی تصریح کردند، مدعوین به این نشست که بیش از هزار و ٦٠٠ نفر هستند، به نمایندگی از همه جریان‌ها، اقشار و گروه‌های سیاسی سوریه در آن حاضر خواهند شد.

براین اساس، ٩٤.٥ درصد از شرکت کنندگان سوری در کنگره سوچی را اعراب تشکیل می‌دهند، البته نمایندگانی از کردها، ایزدیان، ارمنیان، ترکمن‌ها و غیره نیز در این نشست حاضر هستند.

نمایندگانی از مجلس ملی سوریه و احزاب اصلی این کشور همچون حزب «البعث» و  حزب «سوسیالیست» و همچنین شخصیت‌های برجسته‌ای از ادیان مختلف سوریه، سرشناسان قبایل و نمایندگان سندیکاهای کارگری، در کنگره حضور دارند.

همچنین برخی گروه‌های مسلح سوری که به توافق‌های آشتی با نظام دمشق پیوسته‌اند، در این کنگره نمایندگانی دارند. از آغاز عملیات مبارزه با تروریسم، حدود ٢٣٠ گروه‌ مسلح، داوطلبانه سلاح‌های خود را به دولت سوریه تحویل دادند.

٣٠٠ نفر نیز به نمایندگی از معارضان سوری در خارج، در کنفرانس سوچی شرکت خواهند کرد.

به عنوان ناظر از سازمان ملل متحد نیز اعضای دائم شورای امنیت، مصر، عراق، لبنان، عربستان، اردن و قزاقستان به این کنگره دعوت شده‌اند.

قرار است این مذاکرات بر محور تشکیل کمیته قانون اساسی برای آغاز اصلاح قانون اساسی سوریه متمرکز شود.

نمایندگی روسیه در این کنگره را «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه‌ این کشور برعهده خواهد داشت.

طبق اعلام دفتر رسانه‌ای «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، وی نیز در کنگره سوچی حضور خواهد یافت.

انتهای پیام/
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟