چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
Wednesday, 23 January 2019
کد خبر: ۱۵۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
رییس سازمان محیط زیست علت بروز ریزگرد‌ها در استان خوزستان و استانهای اطراف را تخصیص نیافتن حقابه‌های محیط زیستی دانست و خاطرنشان کرد: منشاء ریزگرد‌ها در این فصل ۱۰۰ درصد داخلی است و باید با تامین حقابه این مشکل را برطرف کرد.
به گزارش «آتیه»، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست گفت: بیش از دو سوم آلودگی هوای تهران در فصل سرما ناشی از اتومبیل‌ها وخودروهای گازوئیلی است که عمدتا فرسوده هستند و تنها راه جلوگیری از آلودگی هوای تهران در فصل سرما نوسازی و از رده خارج کردن ۶۵ هزار خودروی فرسوده است.

وی افزود: تنها ۳ درصد از خودروهای سواری در فصل سرما در آلودگی هوای تهران سهم دارند و در حال حاضر از سوی استانداری تهران از تردد کامیون‌های فرسوده در سطح شهر جلوگیری می‌شود.

رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه دولت در صدد نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است تاکید کرد: در این بخش امکانات دولت محدود و نیاز به همکاری شهرداری و بخش خصوصی است.

کلانتری با اشاره به اینکه کارخانه‌ها در استان تهران ۱۹ تا ۲۰ درصد در آلودگی هوا سهم دارند گفت: با اجرای قانون هوای پاک از تولید خودروهای غیراستاندارد جلوگیری می‌شود.

او به تجربه خشکسالی در سال‌های ۷۷ و ۸۷ در کشور اشاره کرد و گفت: امسال از پاییز دچار کمبود بارش شدیم و در آینده شاهد خشکسالی خواهیم بود. وارونگی هوا و کمبود بارش در فصل پاییز و زمستان باعث تشدید آلودگی هوا و بروز خشکسالی برای آینده می‌شود.

کلانتری با بیان اینکه تهران کمترین آسیب را با وجود سدهای اطراف در خشکسالی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: کلانشهرهای دیگر مانند اصفهان با وجود آب کم سد زاینده رود دچار خشکسالی خواهند شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به برگزاری دو جلسه دولت درباره آلودگی کلانشهر‌ها اشاره کرد و افزود: به دلیل محدودیت‌ها و تصویب نشدن آیین نامه‌های قانون هوای پاک؛ کنترل آلودگی هوا به صورت جدی دنبال نمی‌شود. برای بهبود وضع هوا در کلانشهر‌ها باید به مدیریت و نوسازی حمل و نقل عمومی، ساماندهی ساخت و ساز‌ها و اصلاح کیفیت سوخت به ویژه گازوئیل توجه شود.

وی علت بروز ریزگرد‌ها در استان خوزستان و استانهای اطراف را تخصیص نیافتن حقابه‌های محیط زیستی دانست و خاطرنشان کرد: منشاء ریزگرد‌ها در این فصل ۱۰۰ درصد داخلی است و باید با تامین حقابه این مشکل را برطرف کرد.

انتهای پیام/

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

زوایای پنهان حقایق عفرین و غوطه شرقی سوریه

مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه در یادداشتی به تشریح زوایای پیدا و پنهان جنگ در غوطه شرقی دمشق پرداخت.
اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

اصلاحات عربستان؛ ورود به مدرنیسم یا تحولاتی نمایشی؟

ولیعهد جوان عربستان محمد بن سلمان در حال شکستن یک سری تابوهای اجتماعی است. در این راستا آزادی رانندگی برای زنان بیش از دیگر اصلاحات برجسته شده است. آیا عربستان به سوی مدرنیسم گام برمی‌دارد؟